تعداد بازدید خبر: 659
1397/09/28-11:20
فدراسیون فوتبال در استمرار اقدامات عمرانی در مرکز ملی فوتبال ایران اقدام به تعویض چمن مصنوعی کرد تا با بهره برداری توسط تیم های ملی، بستر روند آماده سازی بازیکنان به بهترین شکل ممکن صورت گیرد.


به گزارش سایت رسمی فدراسیون فوتبال؛ در استمرار اقدامات عمرانی در مرکز ملی فوتبال، عملیات تعویض چمن مصنوعی مرکز ملی فوتبال از27 مهر ماه سال جاری آغاز شد که در واقع در این پروژه نسبت به ترمیم زیر سازی و نصب چمن مصنوعی جدید استاندارد بین المللی که توسط فیفا تامین شده است.


سعید قاسمی، معاون مرکز ملی فوتبال در این باره گفت: این زمین با ابعداد استاندارد 11 1 در 79 است که عملیات زهکشی آن به صورت "V "شکل صورت گرفته  است. در واقع شیب بندی این زمین از بستر خاک شروع شده و لایه بندی آن نیز به صورت فیلترینگ و بدون خاک صورت گرفته است. در واقع در صورت بارش برف یا باران، آب در زمین به هیچ وجه رخنه نمی کند.
وی در ادامه گفت: در واقع هر لایه از شن بادامی با سایز 15 ال ی25 انجام شده است. اقدام بعدی که در این زمین صورت گرفته،  شن نخودی با سایر 8 الی 12 بوده که در این زمین کار شده است.در مرحله بعدی از شن شکسته 5 میل استفاده شده است و در نهایت تراکم آزمایش طبق تاییدیه فیفا به عدد 94 رسیده است.
معاون مرکز ملی فوتبال در ادامه بیان کرد: پس از تایید نماینده فیفا لایه اول توسط لابراتور فیفا انجام شده و چمن مذکور از  شرکت "لیمونتا" ایتالیا می باشد که در اختیارمان قرار گرفته شده است. ارتفاع این چمن 6 سانتی متر است و مونتاژ آن به صورت کاملا حرفه ای با ماشین آلات روز دنیا نصب شده است. این چمن هیچ درزی ندارد و باند اتصال آن از جنس pvc بوده و ضد آب است. 


قاسمی ادامه داد: از نکات مهم این است که این چمن به هیچ عنوان پوسیده نمی شود و چسب استفاده شده در این زمین از نوع دو جزئی ایتالیایی می باشد که خاصیت آن این است که در تابستان فاسد نمی شود و یا در زمستان شکسته نمی شود.جنس این چمن بافت گونه بوده و خط وسط زمین با بافت سفید و خط دایره و خط اوت بریده شده و از چمن سفید کار شده است.مقدار سلیس در زمین هر متر مربع به اندازه 20 کیلو گرم است و سایز آن از 5 تا 8 میکرون است.مقدار گرانول در هر متر مربع 16 کلیوگرم است و با دانه بندی مورد تایید فیفا صورت گرفته استاین چمن تایید دو ستاره از شرکت PRO است.


*عملیات برداشت چمن مصنوعی قبلی و تسطیح کردن زمین جهت نصب چمن مصنوعی


* انجام اقدامات سیلیس و گرانول چمن مصنوعی 


* ارگل آوشار- نماینده لابراتور( لاب اسپورت) فیفا برای انجام تست زیر سازی چمن مصنوعی، در مرکز ملی فوتبال
در این بازدید نماینده فیفا توضیحاتی را در خصوص کیفیت زمین چمن مصنوعی، نوع نصب این چمن و زیر ساخت های بکار رفته ارائه کرد و گفت: یکی از بهترین چمن مصنوعی با امکاناتی که در اختیار داریم در مرکز ملی فوتبال ایران در حال نصب است.
وی گفت: پس از تست زیر سازی چمن مصنوعی و نصب آن، مجداد برای تست اجرای کل پروژه نماینده فیفا در ایران حضور خواهد داشت تا به طور کامل این پروژه را بررسی و زیر نظر داشته باشد.*انجام  اقدامات  حصار کشی، سنگ فرش اطراف زمین، نصب نیمکت و وسایل جانبی


*بازدید شیخ سلمان از روند آماده سازی از عملیات تعویض چمن مصنوعی در مرکز ملی فوتبال


*برگزاری مراسم بهره برداری از زمین چمن مصنوعی با حضور رئیس و دبیرکل فدراسیون


*آغاز تمرینات رسمی تیم ها با حضور تیم ملی فوتبال نوجوانان بانوان 


*عملیات برداشت چمن مصنوعی قبلی و تسطیح کردن زمین جهت نصب چمن مصنوعی

*عملیات برداشت چمن مصنوعی قبلی و تسطیح کردن زمین جهت نصب چمن مصنوعی