تعداد بازدید خبر: 757
1395/02/06-18:21
سینک: فدراسیون فوتبال ایران در بخش پزشکی پیشرفت بسیار خوبی داشته است /
پس از مراسم افتتاحیه مرکز ارزیابی های پزشکی و بازتوانی فوتبال ایران، گورچاران سینک – عضو کمیته پزشکی فیفا و رئیس کمیته پزشکی AFC در کنفرانس خبری پاسخگوی سئوال خبرنگاران بود.

به گزارش سایت رسمی فدراسیون فوتبال؛ سینک – رئیس کمیته پزشکی AFC در کنفرانس خبری پس از مراسم افتتاحیه ایفمارک گفت: ابتدا به فدراسیون فوتبال ایران تبریک می‌گویم. شما در مسیر درستی از پیشرفت قرار گرفتید. بازیکنان بازیگران اصلی فوتبال هستند و اگر آنها سلامت خوبی نداشته باشند فوتبال نمی‌تواند پیشرفت کند. این مرکز در راستای کمک به شرایط جسمانی و روحی بازیکنان ایجاد شده است.
وی افزود: حفظ و نگه داشتن این مرکز نیازمند کمک همه افراد است. بازیکنان چه از لحاظ جسمی و چه روحی اگر مصدوم باشند در این مرکز می‌توانند خود را درمان کنند.
سینک در ادامه گفت: اگر تیم‌های صاحب سبک مثل بارسلونا و آلمان را ببینید متوجه می‌شوید تیم‌های پزشکی پیشرفته‌ای دارند. به طور مثال چند وقت پیش یکی از تیم‌های ایتالیایی در جام باشگاه‌های جهان با 9 ارتوپد و یک جراح به مسابقات آمده بود که نشان می‌دهد بحث پزشکی چه اهمیتی در فوتبال امروز دارد.
رئیس کمیته پزشکی کنفدراسیون فوتبال آسیا افزود: کفاشیان سال‌های متمادی مشارکت گسترده‌ای در توسعه بخش پزشکی آسیا داشته که این موضوع مسکوت مانده، اما بسیار قابل توجه و ارزشمند است.
وی ادامه داد: در سمینارهای بزرگ دنیا که برگزار می‌شود بالاترین تعداد شرکت‌کننده از ایران است که این نشان می‌دهد این کشور به مسائل پزشکی اهمیت می‌دهد و AFC هم در این زمینه حمایت‌های مالی و معنوی خود را از ایران چه در بخش پزشکی و چه غیر پزشکی خواهد داشت.
عضو کمیته پزشکی فیفا در پاسخ به این سئوال که چرا فیفا میزبانی دیدارهای جام جهانی عراق در ایران را براساس ادعاهای عربستان مبنی بر عدم امنیت کشورمان لغو کرد، گفت: سوال جالبی انجام دادید اما ما به مسائل سیاسی وارد نمی‌شویم. کار ما مسائل پزشکی است و در مورد این موارد مشاوره می‌دهیم. به مسائل سیاسی کاری نداریم و فراتر از وظایف‌مان حرکت نمی‌کنیم.
سینک گفت: امروزه شاهد مرگ فوتبالیست‌ها هستیم اما اگر امکانات پزشکی پیشرفته باشد می‌تواند از این موارد دلخراش جلوگیری شود. البته ما از هیچ فدراسیونی نمی‌خواهیم که مرکز پزشکی افتتاح کند. چرا که این فدراسیون‌ها هستند که خودشان در این زمینه ابراز علاقه می‌کنند و فیفا وAFC  هم استقبال خواهند کرد. باید در حوزه فوتبال کارهای تخصصی انجام بشود و اینکه چند بازیکن در این مراکز درمان می‌شوند، اهمیت دارد.
وی افزود: اینکه چه تحقیقات علمی در مراکز انجام می‌شود را مورد بررسی قرار خواهیم داد و در صورتی که 5 سال آینده شرایط و عملکرد خوب نباشد موارد را از لیست بین‌المللی خارج خواهیم کرد.
عضو کمیته پزشکی فیفا در مورد حمایت‌های مالی خاطرنشان کرد: با توجه به تلاش‌های مراکز ما حمایت‌های خود را انجام می‌دهیم. فدراسیون فوتبال ایران هم برای سلامتی ورزشکاران تلاش می‌کند و در این زمینه پیشرفت هم داشته است. جدای از اینکه در کسب نتایج ایران توانسته عملکرد خوبی از خود داشته باشد در بخش پزشکی هم پیشرفت خوبی داشته که حتی نود درصد کشورهای آسیایی دیگر از این بهره بی‌ثمر هستند.
وی خاطرنشان کرد: رئیس فدراسیون فوتبال ایران هم به مسائل پزشکی اهمیت می‌دهد و این نشان می‌دهد که این موضوع برای ایران مهم است.