تعداد بازدید خبر: 481
1396/10/30-19:20
بعدازظهر امروز نشست اعضای کمیته پزشکی فدراسیون در دفتر دبیرکل فدراسیون برگزار شد.

به گزارش سایت رسمی فدراسیون فوتبال، دکتر توحید سیف برقی، رییس کمیته پزشکی فدراسیون درباره این نشست گفت: این جلسه با حضور محمدرضا ساکت، محمداسماعیل قاسمی، دکتر فرزین حلبچی، دکتر پرهان خانلری، دکتر علیرضا شهاب، دکتر امیر روان، میترا اصغرنژاد برگزار و درباره موضوعات و مسائل مختلف به بحث و گفتگو پرداختیم و سیاست های آتی کمیته پزشکی را مورد بررسی قرار دادیم.
وی در ادامه اظهار داشت: در این نشست دبیرکل فدراسیون تاکید ویژه ای بر تولید محتواهای آموزشی در خصوص پزشکی فوتبال با در نظر گرفتن جنس، سن و رده ورزشکاران نمود و لزوم اجرای امور آموزشی را برای تمام رده ها مورد تاکید قرار داد. لازم به توضیح است که این آموزشها در فاز اول در پنج موضوع مختلف دوپینگ، پیشگیری از آسیب، احیای قلبی و ریوی، روانشناسی فوتبال و تغذیه در فوتبال در حال انجام است. 
رئیس کمیته پزشکی درباره فعالیت کمیته پزشکی هیات فوتبال استانها گفت: پس از برگزاری همایش روسای کمیته پزشکی استانها، هیاتهای فوتبال استانها آمادگی خود را در خصوص اجرای امور آموزشی، استانداردها و همچنین خدمات پزشکی اعلام کردند. در همین راستا بعد از ۴۵ روز از برگزاری اولین همایش روسای پزشکی استانها، 10 هیات فوتبال استان رسما اعلام آمادگی خود را برای کسب شاخصهای سطح D کمیته پزشکی فدراسیون اعلام کرده اند که این استانداردها بهمن ماه سال جاری در هیات فوتبال استان آذربایجان شرقی و اسفندماه در هیات گیلان افتتاح خواهد شد. این روند در سال آتی به صورت ماهانه ادامه خواهد یافت و سال آینده، سال تمرکز زدایی، توسعه و تفویض اختیارات در حوزه پزشکی فوتبال در کشور خواهد بود.
دکتر سیف برقی در ادامه افزود: همچنین برنامه ها و کارگاه‌های مدونی را در زمینه های مختلف پزشکی (فیزیوتراپی و توانبخشی، رادیولوژی ورزشی، تغذیه ورزشی، روانشناسی ورزشی، پیشگیری از آسیب و...) ویژه کادر پزشکی  مطابق با سیاست های کمیته در پیش داریم که  نفرات برتر شرکت کننده در تمام کارگاه ها پس از ارزیابی کمیته، در راستای تمرکز زدایی به عنوان مدرسان کمیته پزشکی در استانها فعالیت خواهند کرد تا موضوع آموزش پزشکی فوتبال به شهرهای کوچک در استانها منتقل شود.
وی در ادامه اظهار داشت:  با همکاری علی صانعی (سرمربی تیم ملی فوتسال المپیک) طرح ویژه ای را برای بازیکنان تیم ملی جوانان فوتسال در نظر گرفته ایم که علاوه بر حوزه تست‌های میدانی با نظارت سرمربی تیم، دارای ارزیابی‌های مختلف در حوزه های مختلف پزشکی فوتبال خواهد بود. این پروژه از نیمه بهمن ماه ۹۶ با تعیین سن استخوانی بازیکنان آغاز و در سال آینده با همکاری سرمربی تیم از فروردین ماه با ارزیابی‌های پزشکی، تغدیه، روانشناسی، تستهای آزمایشگاهی و عملکردی و نیز تستهای میدانی ادامه خواهد یافت.  
دکتر سیف برقی در پایان گفت: در جهت ارتقای دانش فیزیوتراپیستها در کشور، به زودی اعضای کارگروه فیزیوتراپی ورزشی تشکیل و برنامه های مدون آموزشی برای سال 97 و 98 اعلام خواهد شد. بر این اساس مقرر شد راهکارهای توسعه آموزش فیزیوتراپی با حضور کلیه نخبگان این رشته بررسی و اقدام عملی در این خصوص انجام یابد. بر این اساس دبیر کل فدراسیون علاوه بر موضوع فیزیوتراپی در سایر حوزه های پزشکی فوتبال، خواستار تبادل نظر با بهترینهای جهان در حوزه پزشکی فوتبال شد و از کمیته پزشکی خواست با دعوت از اساتید برجسته بین المللی به کشور و نیز اعزام فرهیختگان پزشکی فوتبال به کنفرانسها، مراکز و همایشهای بین المللی ، توسعه علمی پزشکی فوتبال را به طور جدی پیگیری کنند.