تعداد بازدید خبر: 213
1397/07/17-13:35
رییس کمیته پزشکی هیات فوتبال گیلان گفت: با توجه به نو پا بودن کلینیک پزشکی هیات فوتبال گیلان با استقبال چشمگیر خانواده ها مواجه شدیم.

به گزارش سایت رسمی فدراسیون فوتبال، دکتر محمد حق شناس رییس کمیته پزشکی هیات فوتبال گیلان درباره معاینات عمومی و قلبی فوتبال آموزان مدارس فوتبال شهرستان رشت و همچنین برخی از داوران رده پایه استان گفت: پس از افتتاح کلینیک پزشکی هیات فوتبال در اسفند 96 ، طی 6 ماه گذشته با توجه به وظیفه ذاتی این کمیته و هدف گذاری انجام معاینات قلبی و عروقی اندام ها در زمینه بررسی اختلالات اسکلتی است که در این بررسی ها تعداد 3 مورد بیماری قلبی و عروقی در فوتبال آموزان نونهال تشخیص داد شد و به جهت رفع مشکل به متخصص قلب ارجاع و تعداد زیادی به علت افزایش وزن تحت نظر کارشناسان تغذیه قرار گرفتند. همچنین بیش از 500 تن از فوتبال آموزان مدارس تحت معاینات عمومی و قلبی قرار گرفتند.
وی در ادامه بیان کرد: برخی از بچه ها دچار ژنوواروم (پای پرانتزی) یا اختلالات اسکلتی دیگر بودند که با تشخیص موارد فوق به کارشناسان اصلاح حرکتی ارجاع داده شدند. با توجه به نو پا بودن کلینیک پزشکی هیات فوتبال گیلان با استقبال چشمگیر خانواده ها مواجه شدیم و در برخی از موارد با کمک خانواده ها و اطلاعاتی که از کودک خود در اختیاز پزشک قرار می دادند سبب تشخیص بهتر در مورد بیماری فرد مورد معاینه می شد.
رییس کمیته پزشکی هیات فوتبال استان گیلان در پایان گفت: برنامه های آینده این کمیته در راستای بحث آموزش در کلاس های مربیگری و داوری است و طبق هماهنگی های انجام شده با کمیته آموزش قرار است در تمامی دوره های آموزشی 2 ساعت در مورد دوپینگ،احیای قلبی و عروقی و اوژانس های فوتبال صحبت شود . ادامه معاینات پزشکی  و تعمیم آن به سایر شهرستانها از دیگر برنامه های این واحد می باشد.
لازم به ذکر است کلینیک پزشکی  هیات فوتبال گیلان بعنوان نخستین کلینیک پزشکی در استانهای کشور، 11 اسفند ماه 1369 پس از برگزاری دوره دانش افزایی پزشکی ورزشی در رشت، توسط دکتر سیف رییس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال افتتاح شد.
گفتنی  فروردین 97 با حضور دکتر حق شناس رییس کمیته پزشکی هیات فوتبال نخستین معاینات اولیه پزشکی از جمله تست سلامت ، گرفتن نوار قلب و صدور گواهی سلامت برای اولین بار در سطح هیات های فوتبال استانها انجام گرفت و یکی دیگر از الزامات کسب گرید D آسیا توسط این هیات تحقق یافت.