تعداد بازدید خبر: 734
1395/05/05-14:15
دکتر سیف برقی: لذت بردن در کنار امنیت و سلامت باعث ایجاد ارزش می شود
با همکاری کمیته پزشکی فدراسیون، کارگاه 4 روزه آشنایی پزشکان و فیزیوتراپیست ها با فوتبال صبح امروز در محل هتل آکادمی ملی فوتبال آغاز شد.

به گزارش سایت رسمی فدراسیون؛ دوره 4 روزه "آشنایی پزشکان و فیزیوتراپیست ها با فوتبال" با حضور پزشکان، فیزیوتراپیست ها و سایر گروه های درمانی پزشکی و به منظور آشنایی آنها با مسایل مرتبط با پزشکی فوتبال از ساعت 8:30 امروز در هتل آکادمی ملی فوتبال برگزار شد و تا جمعه 8 مرداد 95 ادامه خواهد داشت. 
دکتر توحید سیف برقی در مراسم افتتاحیه این کلاس ضمن خیرمقدم به حاضرین، گفت: امروز ما شاهد هستیم که پزشکیار فعالیت های پزشکی را به جای یک پزشک در کنار تیم انجام می دهد که مطمئناً این موضوع در آینده می تواند عوارض بدی داشته باشد. برای جلوگیری از ادامه این روند، فدراسیون فوتبال این کارگاه 4 روزه را در راستای آشنایی و تربیت پزشکان متخصص و فیزیوتراپیست ها با مبانی فوتبال برپا کرده تا آینده پزشکی فوتبال تأمین شود. اطلاعات این نفرات آموزش دیده طی برگزاری کارگاه مذکور در بانک اطلاعاتی پزشکان ورزشی کشور قرار خواهد گرفت تا بدین وسیله بتوانند در لیگ های فوتبال و فوتسال به تیم های مختلف باشگاهی و ملی خدمت رسانی کنند. همچنین انجام خدمت در بیمارستان های پزشکی ورزشی برای کسانی که در این کلاس شرکت می کنند و با مدرکی که از سوی فدراسیون فوتبال اخذ می شود نیز تسهیل خواهد شد.
رئیس کمیته پزشکی در ادامه افزود: جذاب ترین رویداد ورزشی در دنیا چیزی جز فوتبال نیست. بازتاب این موضوع را به راحتی می توان از برگزاری دیدارهای هفته اول لیگ برتر که روز گذشته برگزار شد، در سطح جامعه و مردم به خوبی تشخیص داد. استادیوم هایی که پر از تماشاگر می شوند، نشان از جذابیت این رشته ورزشی است. اما این لذتی که ما از آن یاد می کنیم اگر فاقد امنیت و سلامت باشد، یک فاجعه به دنبال خواهد داشت. لذت بردن در کنار امنیت و سلامت باعث ایجاد ارزش می کند. اگر بازیکنی بخواهد بهترین عملکرد را در بازی های پیش روی خود داشته باشد باید از سلامت جسمی و روانی سطح بالایی برخوردار باشد که در غیر اینصورت علاوه بر آسیب به خود، باشگاهش را نیز دچار مشکل می کند. 
وی افزود: پیشگیری از آسیب دیدگی از بازیکن فوتبال بسیار مهم است، زیرا حوادثی که سلامت جانی را تهدید و گاهی مرگ های ناگهانی را به دنبال دارد، تأثیر بسیار زیادی در سطح جامعه خواهد داشت که ممکن است تا دهه ها از ذهن مردم خارج نشود. 
دکتر سیف برقی خاطرنشان کرد: اتفاقات بسیار خوبی طی 4 سال گذشته در زمینه پیشگیری از بیماری های قلبی در فدراسیون فوتبال رخ داده که این حساسیت ها مطابق با استانداردهای کشورهای اروپایی با انجام معاینات فنی، ریوی، اکوکاردیوگرافی و ... روی بسیاری از بازیکنان انجام شده است. 
رئیس کمیته پزشکی در ادامه گفت: مباحثی که طی این کارگاه 4 روزه مطرح می شود برای پزشکان و فیزیوتراپیست ها مشترک است، این بدان معنا نیست که این نفرات به جای یکدیگر فعالیت کنند. هدف از این طرح پیش بینی زمان های حساسی است که این افراد بتوانند امدادرسانی کنند. 
وی افزود: از موضوعات مهمی که در این کلاس مورد بحث و بررسی قرار می گیرد می توان به آسیب، تغذیه، دوپینگ، روانشناسی، آشنایی با ورزش درمانی و ... اشاره کرد. معاینات پیش از فصل نیز یکی از مهمترین مباحثی است که مطرح می شود. پزشک تیم موظف است که بر چک کردن سلامتی بازیکنان پیش از بستن قرارداد با آنان تأکید کند که این معاینات باید در مراکز مورد تأیید کمیته پزشکی انجام شود که هم اکنون مرکز ارزیابی های پزشکی و بازتوانی فوتبال با تجهیزات کاملی که در اختیار دارد تمامی این معاینات را پوشش می دهد که امیدوارم در آینده ای نزدیک برای تسهیل امور پزشکی در تمامی شهرها این امکانات مستقر شوند.